Zostanie w innym miejscu niż dom to trudny moment zarówno dla dziecka jak i dla rodzica.
By te początki jak najbardziej ułatwić, prowadzimy adaptację w ściśle określony sposób, co pozwala dziecku radośnie wejść w nowy dla niego świat a rodzicowi zdobyć zaufanie do placówki.
Warto sobie uświadomić, że płacz dziecka czy smutek to naturalna reakcja organizmu na nową, trudną sytuację. Płacz może towarzyszyć przy rozstaniu z rodzicem, w porze obiadowej, przed spaniem czyli w porach kiedy zmieniana jest aktywność dziecka. Płacz dziecka w prawidłowo przeprowadzonej adaptacji nie powinien trwać dłużej niż dwa tygodnie.
Zdarzają się dzieci, które śmiało przekraczają próg żłobka i nie mają problemów z zaakceptowaniem sytuacji. Wszystko zależy od konstrukcji psychicznej Dziecka oraz Rodzica;).
Istnieją sposoby by pomóc maluchom w pokonaniu trudności na progu przedszkola czy też żłobka:
zanim dziecko przyprowadzimy do żłobka warto zbudować pozytywny obraz placówki; pokazać zdjęcia, stronę, przejść drogą która prowadzi do żłobka, przyprowadzić dziecko do placówki, zapoznać z ciociami i innymi dziećmi, opowiadać o tym co tutaj będzie robiło, pokazać mu, że JA mama mam pozytywne nastawienie i ufam, że MOJE dziecko będzie się tam dobrze czuło.
ważne jest stworzenie klimatu „przygody”, opowiadanie o swoich pozytywnych wrażeniach związanych ze żłobkiem, opowiadanie o tym co się tam dzieje.